Tel: 0 506 853 96 65
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çankaya’da Gezilebilecek Yerler

01 Ekim 2017
240 kez görüntülendi
Çankaya’da Gezilebilecek Yerler

Çankaya’da birçok gezilebilecek ve görülebilecek yerler vardır. Şimdi sizlere Çankaya’da gezilebilecek yerler hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım.

Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi caddesi bildiğiniz gibi harika bir görüntüye sahiptir. Özellikle akşamları yanan ışıl ışıl görüntüsünün altında, siz de sevdiklerinizle gezmek ve burayı görmek isteyeceksiniz. 1928 yılında ölümünden sonra tüm mal varlığını devlete bağışlayan siyasetçi Tunalı Hilmi’nin jestine karşılık yönetim de bu ismi vermiş bulunmaktadır.

Tunalı Hilmi Caddesi

Kocatepe Camii

Çankaya’da gezilebilecek yerlerden bir tanesi de 1987 yılında tamamlanmış ve ibadet açılmış olan Kocatepe Camiidir. Kocatepe Camii dört minaresi ile Selimiye Camii inandıran bir yapısı vardır ve gerçekten de gezip görmek isteyebileceğiniz çok önemli yerlerden bir tanesidir

kocatepe camii

Atakule

Atakule, Ankara’ya gelenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Çok güzel bir alışveriş merkezi üzerinde döner restoranı da bulunmaktadır.

atakule

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Çankaya’da gezilebilecek yerler arasında en önemli yerlerden bir tanesi de Ankara Tabiat Tarihi Müzesi’dir. 1935 yılında 1960’lı yıllara kadar yapmış olduğu çalışmalar sonunda, Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin tek Tabiat Tarihi Müzesi olma özelliği taşır. Gezdiğinizde 6000-7000 yıllık fosillerin sergilendiği çok önemli bir yerdir.

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı Ankara’nın tam ortasında şehrin tüm gürültüsünden uzak kalmayı başarmış bir yerdir. 1983 yılında düzenlenerek hizmete açılmıştır. Parkta yemyeşil gözün alabildiği kadar geniş bir alan, havuzlar, çocuk oyun alanları, konserler yapılmış olan bir amfi tiyatro, yürüyüş yolları sevdiklerinizle, ailenizle o muhteşem ortamda gezebilirsiniz.

Seğmenler Parkı

Kuğulu Park

Kuğulu Park, Polonya Caddesi, Tunalı Hilmi caddesi ve Atatürk Bulvarı arasında yer almaktadır. Parkın içerisinde bulunan havuzun içinde, kazlar, kuğular ve ördekler bulunmaktadır. Aslında parkın içerisinde bulunan, kara kuğular Çin Halk Cumhuriyeti tarafından hediye edilmiştir ve Pekin’den özel olarak getirilmiştir

kuğulu park

Müze Köşk

Müze Köşk Çankaya’nın gezilebilecek yerler denildiğinde akla gelen yerlerinden bir tanesidir. İhtişamlı yapısıyla sizi karşılamaktadır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e dinlenme ve çalışma yeri olarak hediye edilmiştir Bu arada 1921’de Atatürk’e hediye edilmiş olan bu yer ağaçlar arasında Ankara’ya hakim bir terasa sahiptir.

Müze Köşk

Kızılay Meydanı

Çankaya’nın gezilebilecek en önemli yerlerinden biri olan Kızılay Meydanı hakkında da biraz bilgi verelim. Şehrin en kalabalık meydanlarından biridir. Ulaşım çok kolaydır. 1929 yılında yaptırılmış ve Kızılay Genel Merkezi binasından ismini almıştır. Orta kısmında harika bir havuz bulunmaktadır.

Kızılay Meydanı

Güven Park Anıtı

Çankaya’da gezilebilecek yerler arasında Güvenpark Anıtı bulunmaktadır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda birlikte olduğu arkadaşlarıyla birlikte betimleyerek yapılmış olduğu özel bir heykel aynı zamanda çiftçinin tarım çalışmasını betimleyen heykel kabartmaları bulunmaktadır.

Güven Park Anıtı

Camlı Köşk

Çankaya’daki en önemli yerlerden bir tanesi de hiç kuşku yok ki Camlı Köşk bulunmaktadır. Camlı Köşk’ün lambaları özeldir. 1970 yılında kadar başbakanlık ve sınıfta başkanına ikametgah adına hizmet veren yer 1994 yılında tekrar restore edilmiş, 1996 yılında ise devlet başkanının uğurlandığı bir köşk olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Camlı Köşk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?