Tel: 0 506 853 96 65
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Deri Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

09 Kasım 2017
172 kez görüntülendi
Deri Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Deri koltuk lekesi nasıl temizlenir diyorsanız diğer koltuk türlerine sahip olanlara göre daha avantajlısınız demektir. Bunun nedeni deri lekelerinin daha kolay çıkabilmesidir. Yani standart kumaş türlerindeki lekelerden ziyade bu koltuk türlerinde daha sağlıklı temizlik yapılabilir. Ancak bu durum her zaman işinizin kolay olacağı anlamına da gelmez. Yani bazı lekeler deriden de zor çıkabilir. Kolay ya da zor fark etmeksizin lekelere yapılan müdahaleler önemlidir.

Yanlış Yöntemle Leke Çıkarmak Nasıl Sonuçlanır?

Koltuklarda ya da halılarda leke çıkarırken uygulanan yöntem son derece önemlidir. Lekelere yapılan yanlış müdahaleler ciddi sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle işlemlerden önce mutlaka koltuk kumaş türü ve temizleme yönteminin birlikte nasıl etkileşime gireceği ele alınmalıdır. Bazı temizlik maddeleri koltuk yüzeyinde ciddi hasar bırakabilir.

Deri Koltuktan Oje Lekesi Çıkarmak

Ojeli deri koltuk lekesi nasıl temizlenir diyorsanız aklınıza ilk gelen asetondan biraz uzak durmanız önerilir. Bunun nedeni asetonun kullanılan koltuk kumaşında hasar bırakabilmesidir. Renk değişimi gibi duruma neden olup olmadığını küçük ve görünmeyen bir yerde deneme yaparak test edebilirsiniz. Eğer renk değişimi yoksa bu halde bir parça pamuk üstüne aseton eklemeniz ve de sürtme yapmadan oje olan yere bastırmanız gerekir. Pamuk rengi emdikten sonra da kâğıt havlu yardımıyla kurulama yapabilirsiniz. Renk geçtikten sonra asetonu uygulamayı bırakmak gerekmektedir.  Bu yönteme ek olarak bazen kuruyan oje deri koltuk zemini olması nedeniyle hafifçe kazıyarak da çıkabilir. Yani derinin lekeleri çok emmeme özelliği olduğundan bunu değerlendirebilirsiniz.

Deri Koltuktan Sakız İzi Çıkarma

Sakız çıkarma işlemleri genelde yöntem nedeniyle zorlanılan bir lekedir. Sakızı olabildiğince soğutarak, üzerine buz sürüp bekleterek kolayca çıkarabilirsiniz. Yani burada amaç sakızın katılaşmasını sağlamaktır. İyice sertleştikten sonra hafif bir kazıma işlemi ile çıkar. Bunu farklı zeminlerde de kullanabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarma

Tükenmez kalem olan deri koltuk lekesi nasıl temizlenir diyorsanız bu halde eczaneden alacağınız takviye malzemeler ve evde uygulanan bazı yöntemler işe yarayabilir. İzopropil alkol bu lekeyi geçirebilir. Ayrıca yarım bardak sirke ve süt karışımı ile leke silindiğinde de leke geçer. Ancak bu işlemden sonra deri koltukta renk solması olabilir.  Parlatıcı bir malzeme kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?